The independent drama “Nomadland” has won four awards from the St. Louis Film Critics Association, including film, director, editing and cinematography.

After losing everything in the 2008 recession, middle-aged Fern (Frances McDormand) embarks on a journey through the American west in writer-director Chloe Zhao’s “Nomadland.” Zhao also edited the film. Joshua James Richards earned Best Cinematography.

“Promising Young Woman,” writer-director Emerald Fennell’s social commentary thriller about toxic masculinity, was recognized for Carey Mulligan’s performance and Fennell’s original screenplay as well as soundtrack for a total of three awards.

Other multiple award winners included Pixar’s “Soul” for animated feature and music score by Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste; Christopher Nolan’s “Tenet” as best action film and visual effects; and “The Invisible Man” for best horror film and best scene in which the sisters meet to dine at a restaurant.

In acting honors, Chadwick Boseman was named Best Actor for his final performance in “Ma Rainey’s Black Bottom,” Paul Raci of “Sound of Metal” and Youn Yuh-jung of “Minari” for supporting roles.

The Romanian film “Collective” won for documentary and the Danish film “Another Round” won for foreign language film.

The awards were announced on Sunday, Jan. 17, with nominations in 22 categories were announced Jan. 10.

Eligible films include those that opened in St. Louis during the 2020 calendar year or were made available as a video on demand or streaming service release.

For more information, visit the website, www.stlfilmcritics.org, follow us on Twitter (@stlfilmcritics) and “Like” our Facebook page.

Here is a complete list of the awards:

BEST FILM: Nomadland
Runner-up (tie): “First Cow” and “Promising Young Woman”

BEST DIRECTOR: Chloé Zhao – “Nomadland:
Runner-up: Emerald Fennell “Promising Young Woman”

BEST ACTOR: Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Runner-up: Delroy Lindo, “Da 5 Bloods”

BEST ACTRESS: Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Runner-up: Frances McDormand, “Nomadland”

BEST SUPPORTING ACTOR: Paul Raci – “Sound of Metal”
Runner-up: Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”

BEST SUPPORTING ACTRESS: Youn Yuh-jung – “Minari”
Runner-up: Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY: “Promising Young Woman” – Emerald Fennell
Runner-up: Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

BEST ADAPTED SCREENPLAY: “I’m Thinking of Ending Things” – Charlie Kaufman (Screenplay); Iain Reid (Novel)

Runner-up: Kemp Powers (screenplay and play) “One Night in Miami”

BEST EDITING: “Nomadland” – Chloé Zhao

Runner-up: Robert Frazen, “I’m Thinking of Ending Things”

BEST CINEMATOGRAPHY: “Nomadland” – Joshua James Richards

Runner-up: “Mank” – Erik Messerschmidt

BEST PRODUCTION DESIGN: “Mank” – Donald Graham Burt\

Runner-up: “Emma” – Kave Quinn

BEST VISUAL EFFECTS: Tenet
Runner-up: The Invisible Man

BEST SCORE: Soul – Trent Reznor & Atticus Ross and Jon Batiste
Runner-up: Nomadland – Ludovico Einaudi

BEST SOUNDTRACK: Promising Young Woman
Runner-up: Hamilton

BEST ACTION FILM: Tenet
Runner-up: Birds of Prey

BEST COMEDY FILM: Borat Subsequent Moviefilm
Runner-up: Palm Springs

BEST HORROR FILM: The Invisible Man

BEST ANIMATED FEATURE: Soul
Runner-up: Wolfwalkers

BEST DOCUMENTARY FEATURE: Collective

BEST FOREIGN LANGUAGE FEATURE: Another Round
Runner-up: Beanpole

BEST SCENE: The Invisible Man – A restaurant meet-up between sisters is interrupted.
Runner-up: Rudy Guiliani visits hotel room in “Borat Subsequent Moviefilm”

Here is a complete list of nominations:

BEST FILM
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7


BEST DIRECTOR
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
Lee Isaac Chung, “Minari”
Spike Lee, “Da 5 Bloods”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”
Chloe Zhao, “Nomadland”

BEST ACTOR
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Delroy Lindo, “Da 5 Bloods”
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”

BEST ACTRESS
Jessie Buckley, “I’m Thinking of Ending Things”
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

BEST SUPPORTING ACTOR
Bo Burnham, “Promising Young Woman”
Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
Bill Murray, “On the Rocks”
Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”
Paul Raci, “Sound of Metal”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
Ellen Burstyn, “Pieces of a Woman”
Olivia Colman, “The Father”
Amanda Seyfried, “Mank”
Yuh-jung Youn, “Minari”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung, “Minari”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
Jack Fincher, “Mank”
Andy Siara, “Palm Springs”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”


BEST ADAPTED SCREENPLAY
Charlie Kaufman, “I’m Thinking of Ending Things”
Kemp Powers, “One Night in Miami”
Jon Raymond and Kelly Reichardt, “First Cow”
Ruben Santiago-Hudson, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Chloe Zhao, “Nomadland”

BEST CINEMATOGRAPHY
Benjamin Kracun, “Promising Young Woman
Erik Messerschmidt, “Mank”
Joshua James Richards, “Nomadland”
Newton Thomas Sigel, “Da 5 Bloods”
Dariusz Wolski, “News of the World”

BEST EDITING
Alan Baumgarten, “The Trial of the Chicago 7”
Kirk Baxter, “Mank”
Robert Frazen, “I’m Thinking of Ending Things”
Jonah Moran, “Hamilton”
Chloe Zhao, “Nomadland”

BEST PRODUCTION DESIGN
Donald Graham Burt, “Mank”
Christina Casali, “The Personal History of David Copperfield”
Michael Perry, “Promising Young Woman”
Kave Quinn, “Emma”
Mark Ricker, “Ma Rainey’s Black Bottom”

BEST SOUNDTRACK
Birds of Prey
Da 5 Bloods
Hamilton
Lovers Rock
Promising Young Woman

BEST MUSIC SCORE
Ludovico Einaudi, “Nomadland”
Ludwig Goransson, “Tenet”
James Newton Howard, “News of the World”
Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste, “Soul”
Trent Reznor, Atticus Ross, “Mank”

BEST VISUAL EFFECTS
Birds of Prey
The Invisible Man
Mank
The Midnight Sky
Tenet

BEST ACTION
Birds of Prey
The Gentlemen
Greyhound
The Old Guard
Tenet

BEST HORROR
Alone
The Invisible Man
La Llorona
Possessor Uncut
The Vast of Night


BEST COMEDY
Borat Subsequent Moviefilm
Emma
The King of Staten Island
On the Rocks
Palm Springs

BEST DOCUMENTARY
City Hall
Collective
Dick Johnson is Dead
My Octopus Teacher
The Social Dilemma

BEST ANIMATED FEATURE
Onward
Over the Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Another Round
Bacurau
Beanpole
Collective
Vitalina Varela


BEST SCENE
Human Resources complaint discussion in “The Assistant”
Rudy Guiliani hotel room visit in “Borat Subsequent Moviefilm”
Dinner with parents at farmhouse in “I’m Thinking of Ending Things”
Sisters dine in restaurant in “The Invisible Man”
Questionnaire administered in “Never Rarely Sometimes Always”

“The NBR is proud to honor ‘Da 5 Bloods,’ Spike Lee, and the film’s incredible ensemble cast, along with all of our 2020 awardees,” NBR president Annie Schulhof said in a statement.

“Lee is one of our greatest filmmakers, a bold auteur with a cinematic vision and an astute perspective on human relationships, focusing at times on that intersection between the personal and the political. ‘Da 5 Bloods’ is not only a unique portrait of the experience and lingering trauma of Black Vietnam War veterans, but also a moving story of enduring friendship, a suspenseful jungle treasure hunt, and a powerful reckoning with the American dream. We are also honored to present the posthumous NBR Icon Award to Chadwick Boseman, an extraordinary talent who represented the best of what an actor could be no matter what the role.”

The NBR was established in 1909 by theater owners protesting the New York mayor’s attempt to block the exhibition of motion pictures in the city.

According to The Wrap, In the 88 years it has been naming the year’s best film, it has agreed with the Oscars 22 times, though only once (“Green Book”) in the last 11 years.

The National Board of Review is not a critics’ organization. The group is made up of “knowledgeable film enthusiasts and professionals, academics, young filmmakers and students” in the New York area.

The Wrap said much of its relatively high profile comes from the fact that it is normally one of the first groups to pick the year’s best films — although in this year’s extended awards season, it made its choices well after the critics’ groups that adhered to calendar-year eligibility.

Like the Oscars and most guilds, the NBR allowed films to qualify this year as long as they were being released by Feb. 28, 2021.

Plans for an awards ceremony to celebrate 2020 winners will be announced at a later date.

Here’s the full list of winners below:

Best Film:  “Da 5 Bloods”

Best Director:  Spike Lee, “Da 5 Bloods”

Best Actor:  Riz Ahmed, “Sound of Metal”

Best Actress:  Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Best Supporting Actor:  Paul Raci, “Sound of Metal”

Best Supporting Actress:  Youn Yuh-jung, “Minari”

Best Adapted Screenplay:  Paul Greengrass & Luke Davies, “News of the World”

Best Original Screenplay:  Lee Isaac Chung, “Minari”

Breakthrough Performance:  Sidney Flanigan, “Never Rarely Sometimes Always”

Best Directorial Debut:  Channing Godfrey Peoples, “Miss Juneteenth”

Best Animated Feature:  “Soul”

Best Foreign Language Film:  “La Llorona”

Best Documentary:  “Time”

NBR Icon Award:  Chadwick Boseman

NBR Freedom of Expression Award: “One Night in Miami”

NBR Spotlight Award: Radha Blank for writing, directing, producing and starring in “The Forty-Year-Old Version”

Best Ensemble:  “Da 5 Bloods”

Outstanding Achievement in Cinematography:  Joshua James Richards, “Nomadland”

Top Films (in alphabetical order):

First Cow
The Forty-Year-Old Version
Judas and the Black Messiah
The Midnight Sky
Minari
News of the World
Nomadland
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal

Top 5 Foreign Language Films (in alphabetical order):

Apples
Collective
Dear Comrades
The Mole Agent
Night of the Kings

Top 5 Documentaries (in alphabetical order): 

All In: The Fight for Democracy
Boys State
Dick Johnson is Dead
Miss Americana
The Truffle Hunters

Top 10 Independent Films (in alphabetical order): 

The Climb
Driveways
Farewell Amor
Miss Juneteenth
The Nest
Never Rarely Sometimes Always
The Outpost
Relic
Saint Frances
Wolfwalkers

 The Critics Choice Association has announced the additional honorees and presenters that will join, virtually, the third annual Celebration of Black Cinema on Tuesday, February 2, 2021.  The ceremony will be hosted by author and media personality Bevy Smith

Following its invitation-only digital premiere, the event will be shared with the public on KTLA and offered to all Nexstar Media Group television stations.  KTLA will air the 90-minute Celebration of Black Cinema special in Los Angeles on Saturday night, February 6th.   

Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom) will receive the Performance of the Year Award for his magnetic and heartbreaking portrayal of Levee, an ambitious musician struggling to earn the recognition he deserves in a world, and a recording studio, built against him.  

A special donation in Chadwick Boseman’s name will be designated to provide scholarships to students participating in the Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ Gold Program.  The Academy Gold Program is an industry talent development, diversity and inclusion initiative to provide individuals, with a focus on underrepresented communities, access and resources to achieve their career pathways in filmmaking.   

Zendaya & John David Washington (Malcolm & Marie) will receive the NextGen Award for their work on the highly anticipated Malcolm & Marie, which was filmed safely amid the pandemic and became one of the most sought-after projects of the season.  Washington and Zendaya portray a filmmaker and his girlfriend returning home from his movie premiere and awaiting the critical response. 

Shaka King (Judas and the Black Messiah) will receive the Director Award for his visionary telling of the story of American civil rights leader Chairman Fred Hampton, iconic leader of the Illinois chapter of the Black Panther Party who was ultimately killed in 1969. 

Tommie Smith (With Drawn Arms) will receive the Social Justice Award.  An iconic athlete and activist, in With Drawn Arms, Smith reflects on his iconic fist-thrust silent protest on the medal stand during the nation anthem at the 1968 Summer Olympics, a moment that helped define the civil rights movement. 

The Celebration of Black Cinema honorees will be fêted by a prestigious group of presenters who will celebrate their work and their ongoing commitment to telling Black stories on film, including Nnamdi Asomugha, Lee Daniels, Michael Ealy, Dominique Fishback, Taraji P. Henson, Daniel Kaluuya, Jonathan Majors, Kemp Powers, Aaron Sorkin, LaKeith Stanfield, Jesse Williams, and George C. Wolfe

As previously announced, the event will recognize Delroy Lindo (Career Achievement Award), John Legend & Mike Jackson (the Producers Award), Tessa Thompson (the Actor Award), Yahya Abdul-Mateen II (the Breakthrough Award), Kingsley Ben-Adir, Eli GoreeAldis Hodge, and Leslie Odom, Jr. (the Ensemble Award),and Andra Day (Special Honoree Award). 

About the Critics Choice Association (CCA) 

The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics and entertainment reporters. It was established in 2019 with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com